A Lenti Város Önkormányzata által benyújtott, egy szlovén program – Biodiverzitás megõrzése Muravidéken – tapasztalataira építõ projekt, három kistérségi civil szervezet – Kerka-völgye Baráti Kör Egyesület, „MOCORGÓK” az Egészségért és Környezetért Egyesület, és Szilvágyért Egyesület – együttmûködésével valósul meg 2006. október és 2007. december között.
A konferencia Nógrádi László, Lenti Város polgármesterének köszöntõje után a magyar és a tükörként szolgáló szlovén program bemutatásával vette kezdetét. Ezt követõen több szakember is beszélt a természetvédelemi feladatokról, lehetõségekrõl, illetve a Kerka völgy értékeirõl.
Dr. Rubovszky András, a Magyar Egészségturizmus Marketing Egyesület elnöke a természet közeli turizmus lehetõségeit tárta fel a Kerka völgyre vonatkoztatva, mely fejlesztési irány elindításához jó alapot jelenthetnek a jövõben a jelenlegi program eredményei.
Dr. Vajna Tamásné, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium fõosztályvezetõ helyettese a térségben is nagyobb területet jelentõ, Natura 2000 területek kezelésérõl, gazdálkodók részére nyújtható támogatási lehetõségekrõl beszélt. Az Európai Unió ökológiai hálózatába tartozó élõhelyek fenntartásához, és a megõrzendõ fajok védelméhez kapcsolódóan a gazdálkodók az év második felétõl támogatásban részesülhetnek.
A konferencia végén a Kerka mente kezelését ellátó Balaton-felvidéki Nemzeti Park két munkatársa, Megyer Csaba és Lelkes András tartott csodálatos képekkel illusztrált elõadást a védett területek kezelésérõl, fenntartható használatuk nehézségeirõl. Mindketten hangsúlyozták, hogy a természetvédelmi hatóságok, nemzeti parkok munkája nem feltétlenül jelent adott térségnek hátrányt, hiszen számos olyan tevékenységet végez – idegenforgalmi szolgáltatások, gazdálkodás – amely közvetlenül és közvetve is munkalehetõséget, illetve jövedelmet jelent az ott élõknek, amellett, hogy õrzi és védi az értékeket a jelen és utókor számára. vissza |