A továbbképzésen 25 fõ vett részt: a projektben partnerséget vállaló három nyugat-dunántúli nemzeti park igazgatóság (Balaton-felvidéki, Õrségi, Fertõ-Hanság), az osztrák Neusiedler See-Seewinkel Nemzeti Park és a projektben vezetõ partner osztrák Regionalmanagement Burgenland képviselõi mellett a határ mindkét oldaláról számos más szervezet (többek között az Írottkõ Natúrpark, Naturpark Raab, Naturpark in der Weinidylle, térségi civil természetbarát szervezetek, önkormányzatok) részérõl érkeztek résztvevõk a találkozóra.
Az elõadók beszámoltak az általuk képviselt területet illetõen a szakvezetések szervezésérõl, a túravezetési módokról, típusokról, jellegzetességekrõl, a szakvezetés módszertanáról, a szakvezetõkkel szemben támasztott elvárásokról, a túravezetõk számára rendelkezésre álló képzési, továbbképzési lehetõségekrõl, továbbá a szakvezetésekkel kapcsolatos marketing tevékenységükrõl és általános tapasztalataikról.
Az elõadásokat követõ tapasztalatcsere, ötletbörze keretében egy közös PaNaNet programkínálat kialakításának lehetõségeirõl tanácskoztak a résztvevõk. A jelenlévõk megállapodtak, hogy szükség van közös témák meghatározására, amelyhez mindenki csatlakozhat, és amely mentén a PaNaNet régió sokféleségét, egyedi különlegességeket is be lehetne mutatni.
A továbbképzés keretében a résztvevõk Lelkes András természetvédelmi õr vezetésével a környék természeti és kultúrtörténeti értékeivel is ismerkedhettek.
Megtekintették a Vétyemi Õsbükkös Erdõrezervátumot, a program második napján Szécsisziget környékén túráztak, ahol felkeresték a Kerka partján álló, felújított, egykori Szapáry-Andrássy uradalmi vízimalmot, annak szomszédságában a bivalyrezervátumot, majd a Szécsisziget határában fekvõ szõlõhegyeken és a Hód tanösvényen keresztül a XIII. századi Mároki-kápolnához látogattak el.
A 2013. év végéig tartó projekt során a résztvevõk számos közös rendezvényt, képzést szerveznek, további találkozók keretében fejlesztik a közös PaNaNet programkínálatot. Közösen népszerûsítik a pannon térség természeti értékeit és az azokra épülõ kikapcsolódási lehetõségeket.
Az együttmûködés keretében elkészül a közös PaNaNet könyv, térkép és egyéb ismertetõ kiadványok, valamint a PaNaNet honlap. A projekt hozzájárul a határon átnyúló tapasztalatcsere intenzívebbé tételéhez.
A PaNaNet projekt keretében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság Zala megyében kíván ökoturisztikai fejlesztéseket megvalósítani: a Mura-mentén vízitúra fogadóbázist, Kerkaszentkirályon Szõlõhegy Szécsisziget határában kiállítást és akkreditált természetvédelmi túravezetõ képzéseket terveznek.
Az elsõ, 64 órás akkreditált PaNaNet túravezetõ-képzést 2011. tavaszára tervezik.
További információ a projekttel kapcsolatban itt érhetõ el.
További információ a Mura-menti Tájvédelmi Körzetrõl itt található.
Az AT-HU ETE 2007-2013 L00038 számú „Burgenlandi és nyugat-dunántúli természetvédelmi területek hálózata (PaNaNet) projekt az Ausztria-Magyarország Határon Átnyúló Együttmûködési Programban (2007-2013) nyert támogatást.vissza |